Temat: Zrównoważony rozwój
Zmiany klimatyczne, głód, napływ uchodźców, wymieranie gatunków i plastik w oceanach. To, czego kiedyś obawiali się naukowcy, stało się rzeczywistością.
Organizacja Narodów Zjednoczonych stworzyła definicję zrównoważonego rozwoju w 1987 roku: „zrównoważony rozwój to rozwój, który zabezpiecza potrzeby współczesnych bez ograniczania realizacji potrzeb przyszłych pokoleń” (Hauff 1987). W skrócie rozwój i działania są zrównoważone, jeśli ich skutki nie wpływają negatywnie na teraźniejszość, ani na przyszłość.
W programie ONZ z 2016 roku zrównoważony rozwój ma wymiarów: Środowisko (Planeta), Społeczeństwo (Ludzie), Gospodarka (Dobrobyt) oraz Pokój i Partnerstwo. Podobną klasyfikację znajdziemy w jednym z najbardziej znanych modeli zrównoważonego rozwoju, w tzw. modelu 3 filarów. Model ten zakłada, że zrównoważone działanie można osiągnąć tylko wtedy, gdy jednocześnie realizuje cele środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Zgodnie z tą koncepcją, wymienione 3 obszary wpływają na siebie w tak dużym stopniu, że gdy jeden jest zaniedbany, wszystkie upadają.
Trzy wymiary zrównoważonego rozwoju można opisać w następujący sposób:
1. Ekologia – środowisko (planeta): jej celem jest przede wszystkim ochrona zasobów naturalnych. Ekologiczny sposób życia, to taki, który korzysta z zasobów naturalnych co najwyżej w takim stopniu, w jakim się one odnawiają. Istotne jest również unikanie szkodliwych substancji. Szczególnie przy produkcji należy stosować materiały, które nie stwarzają zagrożenia dla ludzi ani dla środowiska.
2. Zrównoważony rozwój w wymiarze społecznym – Ludzie. Ma na celu poszanowanie godności człowieka poprzez przestrzeganie praw pracowniczych, zapewnianie standardów socjalnych, ochronę zdrowia czy równouprawnienie płci. Długoterminowymi celami tej postawy są zakończenie ubóstwa i głodu na świecie oraz równość społeczna.
3. Zrównoważony rozwój ekonomiczny – gospodarka (dobrobyt). Zrównoważony rozwój gospodarczy ma na celu zapewnienie ekonomicznej stabilności przyszłych pokoleń. Cele ekologiczne i społeczne można osiągnąć tylko wtedy, gdy podejmie się działania zrównoważone ekonomicznie.
Istnieje przekonanie, że zrównoważone działania generują większe koszty. Jednak w ostatecznym rozrachunku przyniesie to firmie korzyści. Zrównoważony rozwój podnosi wydajność, wartość marki i stanowi platformę dla innowacji. Dodatkowo zrównoważony rozwój pomaga przyciągnąć i zatrzymać pracowników, zmniejszyć koszty i wzmocnić relacje biznesową z innymi przedsiębiorstwami.
- Pufé,I. (2014): Was ist Nachhaltigkeit? Dimensionen und Chancen. In: Bundeszentrale für politische Bildung (2014): Aus Politik und Zeitung – Nachhaltigkeit (APuZ)
- Carnau, P. (2011): Nachhaltigkeitsethik – Normativer Gestaltungsansatz für eine global zukunftsfähige Entwicklung in Theorie und Praxis
- Hauff, V. (1987): Unsere gemeinsame Zukunft – Der Brundtland-Bericht der Weltkommission für Umwelt und Entwicklung
- Dahlsrud A, (2008): Corporate Social Responsibility and Environmental Management
- Prof. Dr. Nick Lin-Hi (2018), Corporate Social Responsibility
- Hardtke, A./ Prehn, M. (2001): Perspektiven der Nachhaltigkeit – Vom Leitbild zur Erfolgsstrategie.
- https://www.respact.at/
- https://www.wir-leben-nachhaltig.at/start/
- https://thesustainablepeople.com/
- https://www.it-business.de/
- https://www2.deloitte.com/de/de.html
- http://www.bund-bin.de/
- https://www.oekomedia-institut.de/
- http://www.being-here.net/page/6660/why-should-we-be-sustainable